Romanticky bez ružovej

februára 08, 2015

   V priebehu týždňa som zavítala do jedného z hypermarketov a tam na mňa čakal príval ružovej. Uf. Som až zastala, že to čo je za pás ružovej. Také a onaké srandiky, plyšové medvede a kadečo možné aj nemožné. Ja som svoje ružové pohľadnice vyrobila ešte v čase keď sa svet nemenil na ružovú a teraz, teraz som sa dala na vzburu. Všetky februárové pohľanice sú ladené romanticky, ale bez ružovej. A ak s ružovou, tak len máličko. 

    Včera som sa posadila k novej pohľadnici, vyrábanej podľa The Card Concept 28. Téma romantiky, ruže či farebná paleta. Snažila som sa držať všetkého, romantického ducha, nejakých ruží ale i farieb. Druhú pohľadnicu som robila dnes, v podobnom štýle, robenú podľa obrázka na stránke Cure for the Monday Blues” challenge #42

Only you have the correct key to my heart

 
   Romantic roses. The new topic for a challenge on The Card Concept 28. Pink is everywhere in these times and I decided to use more brown. I like brown color. I inspire roses, theme and colors from concept. Text on card in english language is - Only you have the correct key to my heart. 
   I choose Shabby Chic and Vintage, because it is a lot of romantic style for me.   
  
   My second card I created for Cure for the Monday Blues” challenge #42 . I inspirated a lot of hearts on picture and flowers on the table. 
   Text on card is in English language - you are my win from life. 

This card is for february challenge StamPlorations too. Topic is Stamps and hearts.

 You are my win from life


Ďakujem za návštevu a prajem pekný zvyšok nedele.
Thansk for a visit and have a nice sunday.
Yka

You Might Also Like

13 komentárov

 1. Love the rustic, distressed look of your cards! Great idea to turn the inspiration into tic-tac-toe! Thanks so much for playing to find a Cure For The Monday Blues!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nádhera :-) a pekne originálne (tiež mi tá ružová a červená už kus lezie na nervy :D )

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Veru, ružovej a červenej je teraz všade až až :D našťastie, už to končí :D

   Odstrániť
 3. Yko skvělé !! Ten nápad s piškvorkami je super ! :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Oh, my, Iveta, your shabby chic cards are phenomenal! Your designs have a story to tell with lots of dimension and texture! I'm delighted to meet you and be your first follower! I'd love to have you visit me and follow me on my side bar, too, if you like! Have a great day! Hugs, Darnell

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Oh thank you very much! I am so happy for you coment and your following! My first follower, great feeling :) I will visit your blog, have a nice day :)

   Odstrániť
 5. Beautiful cards, you captured the inspiration beautifully. Thank you for sharing with us at the Card Concept!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Awesome idea and you have done great job with this idea, don't think I've ever seen something like your card, love it. Thank you for joining STAMPlorations, good luck.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Oh I love, love, love your projects! Your vintage-y feel is just gorgeous! thanks for joining us at The Card Concept!

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Iveta, your shabby chic mixed media creation is so wonderfully textured and beautiful! Thank you for sharing your romantic card with us at The Card Concept!

  OdpovedaťOdstrániť